5 najlepszych materiałów na blaty kuchenne.

Jaki wybrać, żeby spełniał dobrze swoją rolę w kuchni?

Istnieje wiele materiałów na rynku blatów kuchennych, które z powodzeniem możemy stosować. Kamień naturalny, drewno, czy może stal nierdzewna. Nasza lista najlepszych 5 podsumuje ich zalety i wady, dzięki czemu będzie można dokonać świadomego wyboru podczas przebudowy kuchni.1. Blaty granitowe.

Jeżeli nie ma innych ograniczeń - jak naprzykład budżet - granit jest idealnym wyborem na materiał do blatów kuchennych. Definiuje elegancję w kuchni. Ponieważ jego wykorzystanie staje się coraz powszechniejsze, jego cena staje się coraz bardziej korzystna. Piękno tego kamienia przyczynia się do poprawy piękna nawet najbardziej skromnej kuchni.
Zalety: Jest odporny na temperaturę. Występuje w prawie 3 tysiącach wariantów kolorystycznych, z których każda płyta jest niepowtarzalnym wzorem. Jest solidny i wygląda efektownie. Niesłychanie trwały. Nowe impregnaty czynią go praktycznie bezobsługowym. Jest wyjątkowo twardym materiałem, odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania. Posiada wysoką wartość w oczach kupujących domy.
Wady: Stosunkowo drogi, jednak to w dużym stopniu zależy od jego rodzaju. Wymaga impregnacji, gdyż niektóre gatunki łatwiej przyjmują plamy, jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Może pękąć jeżeli jest zbytnio obciążony lub niepoprawnie zamontowany.

2. Blaty drewniane.

Blaty drewniane oferują piękny, ciepły wygląd i są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń. Drewno liściaste, takie jak klon i dąb, jest najczęściej używane jako materiał na blaty.
Plusy: łatwe do czyszczenia; gładkie; można szlifować i ponownie uszczelnić w razie potrzeby.
Wady: z czasem ulegają zniszczeniu przez wodę i plamy; Zadrapania muszą być olejowane lub naprawiane na bieżąco, gdyż przyśpieszają proces niszczenia blatów.

3. Ceramika.

Obecnie płytki ceramiczne przeżywają swój renesans. Bogactwo wzorów oraz powstanie formatów nawet do 3 metrów pozwala o nich myśleć jak o praktycznym i pięknym materiale na blat kuchenny.
Zalety: Są odporne na temperaturę. Nie sprawiają problemów przy utrzymaniu. Występują w wielu kolorach, teksturach i stylach. Wyglądają efektownie, szczególnie w dużych formatach.
Wady: Mogą pękać. Szczególnie narażone na to są ich krawędzie. Mogą też pękać gdy upadnie na nie ciężki przedmiot. Są łączone ze sobą przy pomocy fugi, która dość łatwo chłonie brud. Największe formaty i najnowsze wzory są zazwyczaj dość drogie.


4. Konglomerat.

Konglomerat to materiał wyprodukowany wykonany z żywic polimerowych zmieszanych z minerałami i barwnikami. Jest trwały, nietoksyczny, higieniczny i antyalergiczny. Najczęściej wytwarzany w arkuszach (w grubościach podobnych do standardowych blatów). Jest stosunkowo odporny na plamy i łatwy do utrzymania w czystości. Jednolity, a więc nie poetycki wzór, sprawdzi sie wszędzie tam gdzie oczekujemy spokojnego i stonowanego charakteru wnętrza. Nie ma forniru ani powłoki; Bez względu na to, jak jest wycięty, konglomerat ma tę samą kompozycję i kolor.
Zalety: Nieskomplikowane naprawy. Można go zarysować, ale dzięki jego trwałości, wszelkie ślady, wgniecenia i oparzenia mogą być szlifowane. Nie mawidocznych łączeń poszczególnych elementów. Elementy blatu można przykleić do siebie, a następnie szlifować tak, aby szwy zniknęły. W pełni konfigurowalny. Można go rzeźbić, szlifować i kształtować na ciepło, tworząc między innymi zintegrowane ociekacze i otwory zlewozmywaka.
Wady: Nie jest odporny na temperaturę. Może się rysować i ukruszyć. Nie wygląda naturalnie. Jeżeli zależy nam na blacie kuchennym w połysku to niestety konglomerat jest materiałem wystepującym tylko jako matowa i satynowa powierzchnia.


5. Stal nierdzewna.

Do naprawdę współczesnego i przemysłowego wyglądu kuchni, stal nierdzewna jest dobrym wyborem. Są odporne na ciepło i trwałe. Ponieważ są konstruowane według Twoich wymagań, możesz je mieć zupełnie pozbawione łączeń.
Plusy: Można na nie odkładać gorące przedmioty.Są łatwe do czyszczenia. Surowy, współczesny charakter.
Wady: drogie, głośne. Zużywają się. Produkcja jest kosztowna. Nie powinno się na nich kroić.


Każdy z wymienionych materiałów potrafi odmienić kuchnię i podkreślić jej charakter. Wszystko zależy od oczekiwań i stylu w jakim planujemy wykończenie tej przestrzeni.
Jeśli nadal potrzebujesz pomocy przy podjęciu decyzji o wyglądzie swojej kuchni nie wahaj się zadzwonić do projektanta wnętrz. W końcu przecież chodzi o aranżację wymarzonej kuchni…